Rešavanje problema s bubuljicama - Iskustva i saveti

Felis Blog 2024-11-22

Saznajte kako efikasno rešiti probleme s bubuljicama, mitiserima i upaljenom kožom lica. Praktačni saveti, preporučeni preparati i iskustva korisnika.

Rešavanje problema s bubuljicama - Iskustva i saveti

Problemi s bubuljicama i aknama predstavljaju izazov za mnoge ljude, bez obzira na uzrast. U ovom članku ćemo razmotriti različite pristupe tretmanu, iskustva korisnika i najefikasnije metode za postizanje čiste i zdrave kože.

Hemijska eksfolijacija i njeni efekti

Hemijska eksfolijacija je jedan od najefikasnijih načina za tretiranje problema s bubuljicama. Kao što neki korisnici primećuju: samo upornost isplatiće se - ako primetiš da ti se na nekim mestima koža sitno isperuta, to je takođe znak da radi, vrši svoju funkciju hemijske eksfolijacije. Masiraj ga minut-dva da lepo prodre u kožu.

Mnogi korisnici ističu važnost pravilne primene preparata: počeću opet da ga koristim, dok sam ga stavljala činilo mi se kao da mi suži pore.

Prirodni preparati i njihova efikasnost

Prirodni preparati poput sapuna od kozjeg mleka pokazali su se kao korisna alternativa: sapun od kozjeg mleka i klindamicin losion je zakon... osetila sam da mi se koza smiruje već posle 2 dana.

Među popularnim prirodnim rešenjima ističu se i:

  • Brđanski melem protiv bubuljica
  • Ricinusovo ulje za izbeljivanje ožiljaka
  • Zelena glina za isušivanje potkožnih bubuljica

Preporučeni farmaceutski preparati

Korisnici delili su iskustva s brojnim preparatima:

Klindamicin losion

klindamicin je isto fotosenzitivan i isto se mora paziti na sunce, krema sa ZF je obavezna. Ovaj antibiotički losion pokazao se kao efikasan protiv gnojnih bubuljica, ali ne sme se koristiti predugo zbog mogućnosti razvijanja rezistencije.

Skinoren

skinoren jeste kiselina ali može i leti da se koristi, nije fotosenzibilna kiselina kao voćne kiseline. Mnogi korisnici ističu njegovu efikasnost, ali i početno pogoršanje stanja koje traje nekoliko nedelja.

Flogocid mast

Ovaj preparat deluje protiv infekcija i upala: flogocid mast možeš probati bez bojazni, on je protiv kožnih infekcija različitog porekla, gnojnih bubuljica. Međutim, neki korisnici imaju negativna iskustva: flogocid mi je pravio užas na licu.

Hormonski uticaj i kontracepcijske pilule

Mnoge korisnice ističu vezu između hormonskih promena i problema s kožom: mislim da je više bilo do toga nego do krema... kapi ciklus se sredjivao tim stvarima i postao mnogo manje bolan.

Kontracepcijske pilule poput Diane 35 mogu imati pozitivan efekat: sredila sam ih tek kad sam počela da pijem kontraceptivne pilule. Međutim, postoje i suprotna iskustva: meni su one upropastile lice, samo napravile još veću hormonsku pometnju.

Uticaj sunca i solarijuma

O uticaju sunca postoje podeljena mišljenja: meni stvarno deluje bolje i od sunca i od solarijuma... leti mi lice mnogo bolje izgleda, dok drugi upozoravaju: sunce isušuje bubuljice još ako ste na moru odlično, ali kasnije nastaje problem jer lice bukne na jesen.

Stručno mišljenje naglašava: deo sunčevog spektra (plava boja) deluje kod nekih osoba na bakteriju koja se nalazi u gnojanicama... ali solarijum pravi mnogo veću štetu koži nego što može da pomogne.

Ishrana i način života

Ishrana igra važnu ulogu u stanju kože: pijem femisan-a i u svrhu regulisanja ciklusa, kad sam pročistila ishranu i ublažila negu... sve je u savršenom redu.

Beta karoten i cink se često preporučuju: je l' probao možda neko da pije beta karotene? Od mnogobrojnih dejstava, jedno je i suzbijanje akni.

Zaštita od sunca za problematičnu kožu

Biranje odgovarajućeg zaštitnog faktora je ključno: najbolji zaštitni faktor za masnu kožu je po meni ubedljivo Heliocare gel. Drugi preporučuju Avene i La Roche-Posay proizvode: i Avene i LRP odlično štite i ne izazivaju akne.

Česta greška - čačkanje bubuljica

Korisnici upozoravaju na opasnosti od čačkanja: samo nemoj da ih čačkaš i cediš, napravićeš sebi haos... bolje da sama prođe nego da ostanu fleke. Fleke koje ostaju nakon čačkanja mogu biti dugotrajniji problem od samih bubuljica.

Kada potražiti profesionalnu pomoć?

Kod težih oblika akni neophodna je poseta dermatologu: aprila sam bila kod dermatologa i lice mi je mnogo lepše... kada budem mogla postaviću slike pa ćete videti razliku.

Profesionalni tretmani koje dermatolozi često preporučuju uključuju:

  • Hemijske pilinge
  • Laser terapiju
  • Terapiju tečnim azotom
  • Kombinacione terapije (antibiotici + lokalni preparati)

Zaključak - ključni saveti za zdravu kožu

Na osnovu brojnih iskustava korisnika, mogu se izvući sledeći ključni saveti:

  1. Budite uporni - tretmani za akne zahtevaju vreme, ne očekujte rezultate preko noći
  2. Ne čačkajte bubuljice - ovo vodi do ožiljaka i dugotrajnih fleka
  3. Koristite zaštitu od sunca - posebno ako koristite preparate sa kiselinama ili retinoidima
  4. Posetite dermatologa - za teže slučajeve, profesionalna pomoć je neophodna
  5. Pazite na ishranu - smanjenje unosa šećera može pomoći u smirivanju kože
  6. Kombinujte tretmane - često je potrebno koristiti više preparata u kombinaciji
  7. Ne menjajte često preparate - kozi je potrebno vreme da se prilagodi

Kao što jedan korisnik ističe: sve je u savršenom redu samo budi jako strpljiva i ne kopaj ta čudovišta od bubuljica, su po meni odvratniji samo ožiljci koji ostaju posle njih. Sa pravim pristupom i strpljenjem, problemi s bubuljicama mogu se rešiti ili bar znatno ublažiti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.