Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

Felis Blog 2024-08-03

Sve informacije o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: postupak, prednosti, cene i mogućnosti lečenja. Da li vredi čuvati matične ćelije?

Matične ćelije iz pupčane vrpce: Sve što treba da znate

U poslednje vreme sve se više govori o matičnim ćelijama iz pupčane vrpce i njihovoj ulozi u lečenju raznih bolesti. Da li je čuvanje matičnih ćelija doista korisno kao što se priča? Koje bolesti se mogu lečiti ovim metodom? I koliko košta ova investicija u zdravlje?

Šta su matične ćelije?

Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija u organizmu - od ćelija srčanog mišića do crvenih krvnih zrnaca i ćelija kože. U kasnijim fazama života, ove ćelije imaju sposobnost popravljanja oštećenih tkiva.

Najveća koncentracija matičnih ćelija kod odraslih osoba nalazi se u koštanoj srži i krvi, ali sa godinama te ćelije gube vitalnost. Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta.

Postupak prikupljanja matičnih ćelija

Postupak uzimanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan, kako za majku tako i za bebu. Obavlja se neposredno nakon porođaja, posle presecanja pupčane vrpce. Krv se sakuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom, a celi postupak traje samo nekoliko minuta.

Nakon prikupljanja, krv se podvrgava analizama u laboratoriji kako bi se isključila mogućnost infekcija i bakterijske kontaminacije. Potom se ćelije zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota, gde mogu ostati sačuvane decenijama.

Koje bolesti se mogu lečiti?

Danas se pomoću matičnih ćelija može lečiti više od 75 teških bolesti, uključujući:

  • Maligne bolesti (leukemija, limfomi)
  • Poremećaje krvi
  • Urođene poremećaje
  • Poremećaje imuniteta
  • Bolesti metabolizma

Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (lečenje sopstvenim ćelijama) i alogena (lečenje ćelijama drugog donora). Autologno lečenje ima prednost jer eliminira rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cene čuvanja matičnih ćelija variraju u zavisnosti od zemlje i banke. U Evropi se kreću od 1500 do 2500 evra za period od 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu produžiti čuvanje uz godišnju naknadu koja obično ne prelazi 40 evra.

U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta. Važno je napomenuti da ćelije mogu biti korišćene za lečenje čak četiri generacije u porodici, uključujući i majku deteta.

Da li su matične ćelije stvarno korisne?

Iako postoje različita mišljenja među stručnjacima, većina doktora preporučuje čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Ako u porodici postoje genetske bolesti ili poremećaji krvi
  • Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla
  • Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
  • Kada postoji porodična istorija oboljenja koja se mogu lečiti matičnim ćelijama

Iako su neki stručnjaci skeptični, mnoge porodice smatraju da je čuvanje matičnih ćelija vredna investicija u zdravlje njihove dece i članova porodice.

Banke matičnih ćelija u regionu

Trenutno u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, ali se priča da bi mogla biti otvorena u skorije vreme. U Hrvatskoj postoji banka koja nudi uslugu čuvanja po ceni od oko 2000 evra za 20 godina. U Švajcarskoj, cena je oko 2500 evra, ali postoje određena ograničenja u pogledu bolesti koje se mogu lečiti.

Većina evropskih banaka šalje ćelije na analizu i čuvanje u velike laboratorije u Belgiji i Holandiji, gde se čuvaju u kriogenim uslovima.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja modernu metodu prevencije i lečenja mnogih bolesti. Iako nije jeftina, za mnoge porodice predstavlja osiguranje za buduće zdravlje njihovih članova. Pre donošenja odluke, preporučuje se detaljna rasprava sa lekarima i istraživanje dostupnih opcija u zemlji rođenja deteta.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.