Kondilomi (HPV virus) – Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Felis Blog 2024-06-14

Sve što treba da znate o kondilomima (HPV virusu) - simptomi, dijagnoza, lečenje i vakcinacija. Saveti za prevenciju i razumevanje ove česte infekcije.

Kondilomi (HPV virus) – Šta Treba Da Znate

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove promene se najčešće javljaju na genitalnom području, anusu ili, ređe, u ustima. HPV virus prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, a ne može se otkriti analizom krvi.

Uzrok i vrste HPV virusa

Postoji preko 80 identifikovanih tipova HPV virusa, od kojih većina nije opasna. Međutim, neki tipovi poput HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja raka, dok HPV 6 i 11 obično izazivaju vidljive kondilome koji ne prelaze u maligno oboljenje.

Rizik od prelaza u rak povećava se uz prisustvo drugih faktora, kao što su slab imunitet, pušenje ili infekcija herpes simpleks virusom.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se obično manifestuju kao:

  • Male, mekane izrasline beličaste ili ružičaste boje
  • Promene sa karfiolastom površinom
  • Moguće krvarenje ili specifičan miris
  • U početku mali, ali mogu narasti do znatnih veličina

Kod žena se često nalaze na zadnjem zidu vagine ili perineumu, dok kod muškaraca na penisu ili oko otvora uretre.

Dijagnoza i važnost drugog mišljenja

Dijagnoza se postavlja klinički, a u nekim slučajevima potrebna su dodatna ispitivanja. Važno je naglasiti da se kondilomi ponekad pogrešno dijagnostikuju, pa se preporučuje konsultacija sa više stručnjaka pre početka terapije.

Neki slučajevi koji se pogrešno interpretiraju kao kondilomi zapravo mogu biti benigni polipi uzrokovani pojačanim lučenjem vaginalnog sekreta, koji ne zahtevaju agresivno lečenje.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma može biti izazovno i obuhvata:

  • Krioterapiju (zamrzavanje tečnim azotom)
  • Laser terapiju (posebno efektna za unutrašnje promene)
  • Topikalne preparate (podofilotoksin, trihlorsirćetna kiselina)
  • Hirurško uklanjanje (za veće promene)

Važno je napomenuti da se virus ne može potpuno eliminirati iz organizma, već terapija usmerena na uklanjanje vidljivih promena.

Vakcinacija protiv HPV-a

Postoje vakcine koje pružaju zaštitu od najopasnijih tipova HPV virusa. Ove vakcine se preporučuju devojkama i mladim ženama (9-26 godina), posebno pre početka seksualnog života.

Vakcinacija se obično sastoji od tri doze i pokazala se veoma efektnom u prevenciji raka grlića materice. Iako u određenim zemljama vakcine ulaze u obavezni kalendar vakcinacija, u Srbiji su još uvek dostupne samo u slobodnoj prodaji.

Prevencija i saveti

  • Redovne ginekološke kontrole
  • Upotreba zaštite prilikom seksualnog odnosa
  • Ojačavanje imuniteta zdravim načinom života
  • Razmatranje vakcinacije, posebno za mlade osobe
  • Traženje drugog mišljenja u slučaju sumnje na dijagnozu

Zaključak

Kondilomi predstavljaju čest problem, ali uz pravovremenu dijagnozu i adekvatno lečenje mogu se uspešno kontrolisati. Ključni su redovni pregledi, edukacija o prevenciji i sve veća dostupnost vakcina koje mogu sprečiti najopasnije posledice HPV infekcije. U slučaju bilo kakve sumnje, najbolje je konsultovati stručnjaka i po potrebi tražiti više mišljenja pre donošenja odluke o terapiji.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.